Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kako nastaje osteoartritis i kako ga prepoznati?

Osteoartritis je degenerativna bolest koja može zahvatiti bilo koji zglob u tijelu. Nastaje uslijed degeneracije hrskavice koja je nužna za normalno funkcioniranje zgloba. Osnovni simptomi osteoartritisa su bol i ograničenost kretnji u zahvaćenom zglobu koji se vremenom povećavaju.

Tko su najčešći pacijenti kod kojih se osteoartritis javlja?

Osteoartritis se najčešće javlja u starijoj životnoj dobi, no može se pojaviti i među mlađim pacijentima kao posljedica ozljeda, infekcije zgloba ili sistemnih bolesti.

Specijalističke konzultacije

Na konzultacijama ćete biti upoznati s cjelokupnim tijekom operacijskog liječenja (ukoliko je potrebno) i postoperativne rehabilitacije. U SB Primamed nudimo Vam cijeli paket zdravstvenih usluga koji uključuje preoperativnu pripremu, anesteziju, operaciju, 5 dana bolničkog smještaja s postoperativnom njegom i fizioterapijom te 20 dana ambulantne fast-track rehabilitacije kao i sve kontrolne preglede.

Primamed Stručni Tim

Prof. dr. sc. Domagoj Delimar je specijalist ortopedije koji je usko specijaliziran za ugradnju totalne endoproteze kuka i koljena i to primarnih i revizijskih zahvata. Veći dio specijalističkog staža, pa i doktorsku disertaciju, usmjerio je prema liječenju pacijenata koji imaju tzv. razvojni poremećaj kukova, koji je opće poznat i pod nazivom displazija kuka. Takva bolest je karakterizirana iščašenjem glave bedrene kosti iz zdjelice i pomakom prema gore, a pacijenti imaju izrazito jake bolove i otežano se kreću, šepajući. Prof. Delimar je osmislio i objavio u znanstvenim časopisima poseban operacijski pristup za takve pacijente, kojim se prilikom operacije očuvaju svi mišići, a totalna endoproteza kuka se ugradi na precizno određeno mjesto, sve s ciljem smanjenja bolova, povećanja pokretljivosti u kuku i sprječavanja šepanja.

U SB Primamed prof. Delimar provodi zahvate ugradnje totalne endoproteze kuka i koljena, revizijske zahvate kod nastalih komplikacija nakon ugradnje proteze kuka i koljena, kao i druge kompleksne rekonstukrivne zahvate na kuku i koljenu korištenjem implantata najboljih svjetskih proizvođača.

Ugradnja kukova

U Specijalnoj bolnici Primamed, naš stručni tim provodi više različitih pristupa ugradnje endoproteza kukova, što uključuje direktni prednji pristup, anterolateralni i stražnji pristup. Odluku o operacijskom pristupu donosi liječnik specijalist u dogovoru s pacijentom.


Što je ugradnja kukova direktnim prednjim pristupom?

Pacijenti Specijalne bolnice Primamed mogu pokrenuti operativni proces liječenja ugradnje endoproteze kuka direktnim prednjim pristupom. Ova metoda ugradnje endoproteza predstavlja novi standard ortopedskog liječenja kukova zbog boljih rezultata oporavka, smanjenu primjenu analgetika u liječenju te estetski prihvatljivijeg reza.

Direktni prednji pristup ugradnje kukova je minimalno invazivan zahvat kojim se ne presjecaju mišići. 

Tijek operacijskog liječenja i rehabilitacije

Umjesto čekanja na umjetni kuk ili koljena po nekoliko mjeseci ili godina, u Specijalnoj bolnici Primamed operaciju možete učiniti već za tjedan do dva nakon pregleda. Unutar tog perioda pacijent se priprema za operaciju.

Koristimo najsuvremenije ugradbene materijale najboljih proizvođača na svijetu. Ugradbeni materijali su najčešće bescementnog tipa, ali se ugrađuju i oni koji se fiksiraju koštanim cementom ovisno o medicinskoj indikaciji.

Anestezija je najčešće regionalna, ali u dogovoru s bolesnikom i medicinskim indikacijama može biti i opća. Pri načinu ugradnje primjenjujemo minimalno invazivan pristup tako da su postoperacijski ožiljci minimalni. Kod primarne ugradnje implantata operacija od početka do kraja traje najviše 60 minuta, a često i kraće.

U Centru za orotpediju SB Primamed zaposleni su vrhunski anesteziolozi, koji svojim radom brinu kako bi operativni zahvati prošli sigurno, a što je najvažnije i bezbolno, pa tako prate bolesnike u ranom poslijeoperacijskom periodu i brinu kako bi se provodila adekvatna terapija boli. U Centru su također zaposlene i vrhunske medicinske sestre, instrumentarke, tehničari, kao i inženjeri radiološke dijagnostike, koji zajedno čine jednu cjelinu u kojoj je bolesnik u fokusu djelovanja, a ta cjelina je ujedno za pacijenta ugodna i sigurna – idealna za proces suvremenog provođenja ortopedskih zahvata.

Rehabilitacija počinje odmah poslije operativnog zahvata još u krevetu, a ustajanje  uz asistenciju fizioterapeuta i kontrolu operatera se najčešće događa već 12 sati nakon zahvata. Dren se odstranjuje nakon 24 do 48 sati što je individualno.

Primamed Stručni Tim

Doc. dr. sc. Ivan Bohaček specijalist je ortopedije i traumatologije koji u SB Primamed dijagnosticira i liječi bolesti kuka i koljena, kao i tumore sustava za kretanje. U svom radu specijalizirao se za ugradnju endoproteze kuka poštednim pristupom, prilikom kojeg se svi mišići koji su potrebni za brzi oporavak nakon operacije očuvaju, a što omogućuje da pacijenti već na dan operacije u poslijepodnevnim satima ustaju i hodaju uz nadzor fizioterapeuta. Uz navedeno, doc. Bohaček se bavi i kompleksnim rekonstruktivnim zahvatima kuka i koljena, revizijskim zahvatima (kod već ugrađenih endoproteza), stanjima nakon vađenja endoproteze i dr.

Uže područje kojim se također bavi su i tumori koštano zglobnog sustava, a za to područje je i posebno educiran u Mađarskoj, Italiji i Kanadi. Tijekom svih zahvata koje doc. Bohaček provodi u SB Primamed ugrađuju se najbolji svjetski implantati, s najmodernijim nosivim površinama, a sve s ciljem kako bi se bolesnici što brže oporavili i kako se ne bi trebali provoditi dodatni operativni zahvati u budućnosti zbog trošenja komponenti endoproteze.

Djelomična (unikompartimentalna) ili parcijalna endoproteza koljena

Djelomična endoproteza koljena koristi se u slučajevima kada je oštećen samo jedan dio koljena, najčešće unutarnji, a rjeđe vanjski dio koljena ili patelofemoralni glob. Prefiks „uni” znači da se zamjenjuje, odnosno „presvlači“ sa specijalno dizajniranim implantatima samo jedan dio oštećenog zgloba koljena.

Djelomičnu endoprotezu koljena ugrađujemo kroz još manji rez nego totalnu, dok je postupak ugradnje manje invazivan. Samim time je i oporavak brži, boravak u bolnici još kraći a povratak normalnim aktivnostima brži nego kod totalne endoproteze.

Većina naših pacijenata je ovim zahvatima uspješno riješila problem boli, poboljšali su pokretljivost koljena i vratili se u normalnim svakodnevnim aktivnostima.